Tábor 37. oddílu

16. – 30.července 2011

Protože jsme dívky odvážné a dobrodružství milující, vydaly jsme se letos na tábor do Dolan u Proseče, kde jsme ještě nikdy nebyly. Navíc jsme se vypravily tábořit bez kluků, tedy bez našich vlčat, skautů a většiny jejich vedoucích; s námi strávil 14 dní v Dolanech akorát Venuše a týden pak i Autíčko s Fildou :). Tábořiště bylo na obrovské krásné louce s bezvadnými lesy kolem. Technický stav nářadí a některých stanů už tak skvělý nebyl, ale se vším jsme si nakonec poradily…

V neděli večer se holky dozvěděly, že se na dva týdny přesuneme do 13. století, do doby rytířů a hradních paní, turnajů, bojů i slavností. A především do doby sv. Alžběty Durynské, patronky světlušek. Světlušky a skautky se dozvěděly, že Alžběta byla uherskou princeznou, kterou však ve 4 letech rodiče poslali do německého Durynska, aby se později provdala za budoucího knížete Ludvíka. Alžběta nás samozřejmě celý tábor doprovázela a s ní i její služka Guda, Ludvík, kníže Heřman a kněžna Žofie a další lidé z hradu i z okolí. Holky se spolu s Alžbětou učily cizím jazykům, s Ludvíkem se zdokonalovaly v rytířských dovednostech. Ve středu pak konečně přišla slavná svatba následovaná samozřejmě hostinou. Čtvrtek jsme bohužel musely strávit v jídelně, protože v jednom kuse lilo. Ale zase jsme si pořádně zazpívaly (Venuše se naučil další akordy) a ani o rukodělky nebyla nouze. Co nás docela vyděsilo, byla zvedající se hladina říčky u tábora, ale naštěstí pak v noci pršet přestalo a voda zase klesla.

Z Gudiny knihy jsme se dozvídaly o tom, jak Alžběta pečovala o chudé a nemocné i jaké zažila ústrky ze strany šlechty. V sobotu se mezi očistou těla i prádla zúčastnily všechny družinky křížové výpravy s Ludvíkem a večer pak přijel tatenický P. Jaroslav, aby v táboře sloužil mši svatou. Neděli strávily skautky především přípravou na celostátní kolo Svojsíkova závodu, což se hodilo i světluškám, protože si mohly vyzkoušet dvě lanové překážky, které skautky připravily. Pondělí patřilo tradičně výpravám, jen pro skautky začalo trochu netradičně – totiž, dost hlasitým budíčkem a oznámením, že mají 10 minut na to, aby se sbalily na dvoudenní výpravu a vyrazily ve dvou skupinách podle mapy a zadaných azimutů k určenému cíli. Světlušky se poklidně vykulily ze spacáků a po desáté hodině vyšly směrem k Novým Hradům. Tam se podívaly do Muzea cyklistiky, zámeckých zahrad a k ohradě s daňky a jeleny. Noc jsme všechny strávily bez stanů – světlušky pod širákem kousek od tábora a skautky pod celtami na jiném tábořišti. Během posledních pár dní jsme doprovázely sv. Alžbětu až ke konci jejího života a k naší závěrečné bojovce.

V pátek potom přišlo tradiční vyhlášení bodování a večer táborový oheň s rodiči. Poslední den zbývalo už “jen” zbourat tábor a dojet domů.

Mimi

- 30.07.2011, 37. oddíl dívčí