O středisku

Založení střediska

Středisko Zubr v Lanškrouně bylo založeno v roce 1945. Již na jaře 1946 zde pořádalo oblastní junácké slavnosti Chrudimské oblasti (do které Lanškroun tehdy patřil) a na kterých středisku věnovala místní osvětová rada vlajku s hlavou Zubra. Tím získalo středisko i svůj název. Oblastní lesní škola v létě téhož roku se konala u Dlouhého rybníka nedaleko města. Skautská činnost probíhala s nadšení a naplno. Pro veřejnost byli skauti známí svým loutkovým divadlem jehož představení bývala každou neděli. Významným činovníkem v té době byl MUDr. Adolf Antes – Amundsen. Činnost byla ukončena v roce 1949. Po obnovení činnosti, v letech 1968 – 1971 mělo středisko až 270 členů. V té době byly aktivity střediska soustředěny na budování kluboven na tzv. Zámečku – historické věži, pozůstatku zámku na kopci mezi Lanškrounem a Rudolticemi. (V roce 2003, k 35 letům zasazení skautské lípy při obnovení činnosti, jsme na Zámeček umístili pamětní tabule o pozoruhodné historii této stavby a o zdejších aktivitách skautů.) Po druhém ukončení činnosti na konci roku 1970 mnozí členové střediska přešli pod turistickou organizaci, kde v rámci možností aktivně působili.

Po roce 1989

Po obnovení střediska v prosinci 1989, se rozjela činnost v 4 skautských oddílech, u vlčat, 3 oddílů skautek a světlušek a v oddíle oldskautú. Ve vrcholném období, 1993, mělo středisko 239 registrovaných členů. Na začátku roku 1994 se od střediska Zubr oddělily 3. oddíly a založili nové skautské středisko Dikobraz Lanškroun. 20. ledna 1994 ustavující sněm střediska, dal novému středisku název po zakladateli původních oddílů P. Josefu Kacálkovi – Dikobrazovi. Od roku 1994 v Lanškrouně působila dvě skautská střediska, která v novém tisíciletí začala společně pořádat významnné akce – 60 let skautingu v Lanškrouně, Okresní kolo Svojsíkova závodu 2003, Celostátní kolo Svojsíkova závodu 2005, 100 let skautingu a další. Tato dlouhodobá spolupráce vyvrcholila spojením středisek v jedno středisko pod názvem Zubr a Dikobraz Lanškroun.

Aktivní středisko

Kromě aktivní skautské činnosti s mnoha tradičními akcemi společnými pro oddíly (Poklad prospektorů v září, hra Mafiáni v prosinci, jarní voda apod) připravujeme každoročně mnoho akcí i pro veřejnost. Tradiční je jarní Kuličkiáda, podzimní pomoc turistům na Lanškrounské Kopě, Drakiáda, nebo předvánoční Dosilaso (soutěž ve zpěvu). Zapojujeme se pravidelně do celostátních skautských iniciativ, R&R do akce KAPKA, apod.

Vedle tradičních skautských činností se snažíme dětem nabídnout i moderní tvář skautingu. Rádi bychom, aby spolu s kamarády při společných toulkách přírodou, horolezectví, vodáctví, tábornictví, cyklistice, výpravami na běžkách apod. sami nacházeli svou alternativu k narůstajícímu konzumnímu způsobu života a poznávali sami sebe.

Dále