Základní kolo Svojsíkova závodu 2011

V sobotu 7. května 2011 se v okolí lanškrounských rybníků uskutečnilo Základní kolo Svojsíkova závodu 2011, kterého se účastnily družiny ze středisek Javor Česká Třebová, Skály Choceň, Lejsek Vysoké Mýto, Zubr a Dikobraz Lanškroun, Žamberk, Bratra Robina Letohrad, Dolní Dobrouč, Bílá liška Červená Voda. Po zahajovacím nástupu v 09:50 hodin odletěly dívčí družiny na cestu kolem světa, kdy navštívily země Brazílii – stavění stanu, Indii – Besip, Chile – rozdělávání ohně, Austrálii – příroda, Nový Zéland – Ekologie, Ugandu – orientace, Nepál – vazby, Tibet – první pomoc, Peru – překážková dráha. Mezitím co děvčata plnili úkoly na trati, chlapecké hlídky navštívily bránu moudrosti, přesnosti a zručnosti. V 13:05 hodin odletěly na svoji cestu kolem světa chlapecké hlídky. Všechny hlídky dorazily do cíle, i když některé nesplnily všechny disciplíny.

Po doběhnutí poslední hlídky byly spočítány výsledky a došlo na vyhlášení výsledků. Před samotným vyhlášením byla za svoji dlouholetou činnost ve středisku Zubr a Dikobraz Lanškroun vyznamená bronzovým stupněm sv. Jiřího ss. Petra Dušánková – Chůvka a za dlouholetou činnost nejen ve středisku Zubr a Dikobraz, ale i za výchovnou činnost v ústředních orgánech Junáka byla vyznamenána zlatým stupněm sv. Jiřího ss. Jindra Kozáková – Sojka.

Po této slavnostní chvíli již došlo za přítomnosti starostky Města Lanškroun Mgr. Stanislavy Švarcové k vyhlášení výsledků, uvádím zde pouze první tři místa:

Chlapecká kategorie:

1. místo – Delfíni ze střediska Dolní Dobrouč
  2. místo – Jestřábi ze střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun
  3. místo – Lišáci ze střediska Bratra Robina Letohrad

2011_Vysledky_SZ_2011_C­HK

Dívčí kategorie:

1. místo – Vlaštovky ze střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun
  2. místo – Tygřice ze střediska Bratra Robina Letohrad
  3. místo – Kajmanky ze střediska Česká Třebová

2011_Vysledky_SZ_2011_DK

Výše uvedené hlídky postoupily do Krajského kola Svojsíkova závodu, které se uskuteční v sobotu 4. června 2011 v okolí Letohradu.

Očima jednoho z účastníka – Vaška Nováka

Jednou za dva roky se pro nás starší, skauty a skautky, koná Svojsíkův závod. Letos byl pro nás mimořádný tím, že se konal u nás doma, v Lanškrouně. Závodu se zúčastnilo 11 chlapeckých a 11 dívčích družin. My, jako domácí družina jsme se chtěli umístit co nejlépe. Nejdříve jsme měli nástup, na kterém jsme se dozvěděli podrobnosti. Dopoledne holky čekal samotný závod a mezitím nás kluky čekali tzv. ,,brány“, kde jsme stříleli z luku, vzduchovky, cvičili jsme zručnost a namáhali jsme si mozky. Odpoledne jsme odstartovali ze sjezdovky. Čekala nás stanoviště, na kterých jsme plnili různé úkoly. Například stanoviště zdravověda, poznávání zvířat a rostlin, ekologie, stavění stanu, rozdělávání ohně, použití vazeb a odhady. Po doběhnutí do cíle jsme si chvíli odpočinuli. Po chvilce byl nástup, na kterém jsme se dozvěděli konečné výsledky. V dívčí kategorii vyhrála družina lanškrounských skautek. V chlapecké kategorii vyhrála družina z Dolní Dobrouče a o necelý jeden bod jsme druzí skončili my. Byly jsme spokojení a užili jsme si to. První tři z každé kategorie postupovali do krajského kolo, kde už bude vše těžší.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci Svojsíkova závodu.

Autíčko - 7.05.2011, Kronika