Mše svatá ke cti sv. Jiří

V neděli, 26.4.2015, jsme se sešli v kostele sv. Václava v Lanškrouně na tradiční mši svaté, kde jsme uctili památku Sv. Jiří.

Svatý Jiří (staročesky Juří), byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka, který byl uctíván jako mučedník. Východní církve jej označují jako megalomartyra, velemučedníka. Je jedním ze čtrnácti svatých pomocníků. Je zvěčněn v „legendě o sv. Jiří a draku“, je patronem Anglie, Černé Hory, Etiopie, Gruzie, Kanady, Katalánska, Řecka, Srbska, měst Barcelony, Bejrútu, Freiburgu, Istanbulu, Janově, Londýnu, Lublaně, Moskvy a také mnoha profesí, organizací a nemocných lidí.

Sv. Jiří je patronem skautů, jeho svátek 24. dubna je jeden ze dvou velkých skautských svátků (druhým je 22. únor, na který připadají narozeniny manželů Baden-Powellových). V některých zemích se svátek svatého Jiří slaví 23. dubna.

Autíčko - 26.04.2015, Kronika