Výprava skautů „Orlice – 65“

V den 65. výročí konce války putovali skauti údolím Tiché Orlice. Ráno, za ne příliš hezkého počasí, jsme se sešli na vlakovém nádraží v Lanškrouně. Sešli jsme se velmi brzy, a tak jsme vypadali dost unaveně. Nejdříve to vypadalo, že nás na výpravu bude dost málo, ale nakonec se nás sešlo poměrně dost. V 7:11 jsme vyjeli z vlakového nádraží naší krásnou motoráčkou Pavlínkou a ani jsme nevěděli, kam jedeme. Když jsme dorazili až do České Třebové, tak jsme přestoupili na osobní vlak a pokračovali jsme dál, až jsme přijeli do Brandýsa nad Orlicí a tam jsme vystoupili. Párkrát jsme se vyfotili na náměstí a vykročili jsme na zříceninu tamějšího hradu. Tam jsme dostali dopis. Jak možná víte, výprava byla v den 65. výročí od konce 2. světové války a právě v tom duchu se nesla celá výprava a všechny dopisy, které jsme během výpravy dostali do ruky. První dopis navazoval na hru, kterou jsme sice hráli v dešti, ale bylo to zábavné. Byla to schovka. Když jsme si párkrát zahráli, tak jsme pokračovaly v naší cestě. Pak jsme šli chvíli po cestě, po louce, lesem a tak dále až jsme vyšli na Perné. Dále jsme šli cyklostezkou a šlo vidět, že ani cyklisty neodradilo škaredé počasí. Další dopis jsme dostali v tunelu pod železnicí a tam jsme ho i dobu luštili. Dostali jsme úkol zapsat pochodový film. Takže azimut a přibližná vzdálenost v krocích. Když jsme ten úkol dodělali tak jsme si dali pauzu na takovém odpočívadle. Tam jsme se nabaštili, prolezli jsme nějaké prolézačky a odpočali jsme si. Ještě na odpočívadle jsme dostali další dopis, z kterého vyplynul úkol: zaznamenat také pochodový film, ale obrázkový. Vystoupali jsme na blízký kopec Čeřínek, kde jsme ukončili pochodový film. Pak jsme dostali další dopis. Další úkol byl přejít přes most, který střeží německá hlídka. My jsme chtěli přejít po dobrém, ale to nešlo, tak jsme je museli odstranit. Když jsme je v pohodě odstranily, tak jsme pokračovali v cestě. Z lesa jsme vyšli k vlakovému přejezdu. Poté jsme pokračovali až do Ústí nad Orlicí na vlakové nádraží, kde jsme nasedli na rychlík a jeli jsme až do České Třebové, kde jsme čekali na vlak do Rudoltic. Času jsme měli hodně, a tak jsme si na nádraží koupili sváču, protože jsme měli strašnej hlad. Když jsme se napapali, tak jsme dostali poslední závěrečný dopis. Poté co jsme doluštily, tak jsme už šli do vlaku a jeli jsme do Rudoltic. V Rudolticích už na nás čekala Pavlínka, tak jsme do ní nasedli a jeli jsme do Lanškrouna. Na vlakovém nádraží jsme se rozloučili a šli jsme spokojeně domů.

Myslím, že se tahle výprava podařila, i když nám pršelo, tak to bylo super.

Zapsal Vašek

Autíčko - 8.05.2010, 31. oddíl skautů