NÁRUČ – NÁlož RUkodělných Činností

Skauti ze střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun pořádají v letošním roce akci nazvanou NÁRUČ. A co to vlastně je? Je to pásmo rukodělných činností určené pro děti přibližně ve věku 11 – 15 let. Čtyři soboty v tomto roce budou vyhrazeny právě pro děti, které rády tvoří, zdobí a nebojí se zkusit něco nového. Každá sobota je zaměřená na jiné téma. Poslední sobotu v březnu proběhlo první tvoření na téma Velikonoce. Další se koná 5. května, to si vyzkoušíme nové techniky – smaltování, encaustické malování a jiné. 29. září bychom se seznámily se starými řemesly – pletení košíku z pedigu, výroba svíček, náušnic a náramků a poslední sobotu (24. 11.) se budeme věnovat Vánocům. Vyrobíme si adventní věnec, ozdobíme svíčky a hrníčky.

Více informací naleznete na skautských webových stránkách http://www.skaut-lanskroun.cz/, nebo se v případě dotazů můžete obrátit na email: stredisko@skaut-lanskroun.cz

A jak vlastně probíhalo Velikonoční tvoření: Sobota 31. 3. se nesla ve znamení Velikonoc. Sešlo se zde 25 kluků a holek od 6 do 15 let, aby si společně sedli ke stolu a vyrobili některé z připravených rukodělných technik výrobek. A nezůstalo jenom u jednoho dárečku=;o). Kluci a holky si mohli ozdobit nebo vytvořit různými rukodělnými technikami nějaké pěkné dárečky. První s čím se děti mohly setkat, byla mozaika z kraslic. Každý si vybral malou papírovou krabičku, tu si obarvil akrylovými barvami a až barvy zaschly, děti si kousíčky nalámaných barevných skořápek nalepily na víčko a vytvořily krásnou mozaiku. K Velikonocům neodmyslitelně patří i zdobení vajec. Obarvená vajíčka se nechaly zaschnout u kamen a pak se vyrobenými kraslicemi dozdobil vlastnoručně upletený stojánek na vejce z pedigu. Velké fronty byly i u stolečku s ubrouskovou technikou. Děti dostaly ubrousek, který si vystřihly, a pomocí žehličky se ubrousek nanesl na připravenou destičku. Vzniklo tak nejedno překrásné prostírání do kuchyně i s velikonočním nebo jarním motivem. Aby neměly radost jenom maminky, děti si ještě vytvořily z ubrouskové techniky obrázky na zeď. V mezičase si mladší děti vybarvovaly pohlednice, které o Velikonocích mohou poslat prarodičům. Ty děti, které byly hotovy, si mohly ještě vystříhat a vybarvit obrázek do kterého se vepsalo jméno rodiny – takovou domovenku, která se pak po napsání příjmení zalaminovala. Větší děti se s chutí pustily do polystyrenových věnečků, které pomocí stužek omotávaly a zdobily různými drobnostmi. Fantazii se meze nekladly a tak si děti ve dvě hodiny odpoledne odnášely opravdu plnou NÁRUČ vlastnoručně vyrobených dárečků.

Autíčko - 31.03.2012, Kronika