DOSILASO 2011

V pátek 2. prosince proběhl již jedenáctý ročník tradiční soutěže tramposkautských zpěvů DOSILASO 2011, jehož organizátory byli skauti lanškrounského střediska Zubr a Dikobraz. Po posledních třech ročnících na lanškrounském zámku proběhla celá akce poprvé v nových skautských klubovnách Na Větru, přesněji řečeno ve velké centrální místnosti, která by se teď už klidně mohla nazývat Dvorana slávy. Nejenže se do ní všichni soutěžící i diváci pohodlně vešli, nejenže zde byla nečekaně dobrá akustika, ale hlavně zde bylo teplo (od krbu i od podlahy), což jistě ocenili pamětníci prvních ročníků, pořádaných v desetistupňových podmínkách starých kluboven na Žižkovce.
Letošní účast na Dosilasu byla velmi dobrá – soutěžilo zhruba sedmdesát zpěváků v kategoriích UNISONO (jednotlivci), BISONO (dvojice) a SBOR a přihlíželo kolem stovky diváků (i když většina z nich byli samozřejmě také soutěžící). Předvedené výkony všech účastníků byly velmi hodnotné, a tak i tak zkušené členky poroty, jako byly Dana Zedníčková, Simona Oláhová a Silva Králová, měly hodně práce vše spravedlivě posoudit a ocenit. Nakonec se to samozřejmě podařilo a takové jsou výsledky:

V kategorii Unisono byly všem třem soutěžícím shodně přiznána první místa, takže zvítězily Martina Dušánková, Bětka Černohousová a Eliška Skalická.

V kategorii Bisono, ve které soutěžily čtyři dvojice, zvítězilo duo Regen ve složení Ondřej Marek a Ivo Polášek. Další umístění: 2.- Vánoční skupina (Rita Smoláková, Míša Gregorová a jako doprovod Filip Gregora), 3. – Noname (Monika Gregorová a Bětka Černohousová), 4. – Skaldi (Marie Skalická a Vojta Skalický).

V kategorii Sbor zvítězily Vlaštovky. Další umístění: 2.- Berušky a Veverky, 3.- Vousatí kozli, na čtvrtém až šestém místě Pašíci, Světlušky ze Žamberka a Pomněnky.

Všichni účastníci soutěže byli odměněni nejen potleskem, ale také sladkou odměnou a upomínkovým listem, vítězové pak obdrželi symbolické ceny a diplomy. Doufáme, že počet účastníků DOSILASA bude rok od roku vzrůstat a že sólovou kategorii si někdy vyzkouší i chlapci (případně muži). Děkujeme našim porotkyním za fundované a nestranné hodnocení soutěže a děkujeme městu Lanškroun za trvalou podporu této tradiční akce. Na slyšenou v roce 2012!

Jan Střecha

Autíčko - 2.12.2011, Kronika