Dlonní putování po Křivoklátsku

Ve čtvrtek 29. srpna vyrazila naše malá skupinka, čítající 5 chlapců (Jirka, Tom, Tlampač, David, Dominik) a 1 dívku (Ivča) na putování po krásách Křivoklátské chráněné krajinné oblasti ,,než Nám z ní udělají národní park“.

Svou cestu jsme započali v Kařezu a pokračovali na zámek ve Zbirohu (kde mimo jiné Alfons Mucha nakreslil kompletní Slovanskou epopej), malebnou stavbu s rozsáhlým parkem, majestátními lvi u vchodu, či vlastním vinným sadem. Neztráceje drahocenný čas vyrazili jsme přes Čertovu skálu, krkolomné uskupení kamenů s výhledem do okolí, k místu přespání.

Druhý den naší cesty jsme vyrazili údolím Zbirožského potoka přes několik přírodních rezervací a národní přírodní rezervaci do Skryjí. Zde jsme si odpočinuli nad kofolou a podívali se na kozí farmu či památník geologa Joachima Barranda. Ze Skryjí Nás čekal už jen sestup do údolí k Berounce a výstup na zříceninu hradu Týřov. Jak se ukázalo tak hrad byl: ,,nedoceněnou národní kulturní památkou“. Z této rozlehlé zříceniny, čítající i několik zhroucených (a jednu nezroucenou) věží se Nám naskytal výhled na Berounku a luhy okolních kopců. Využili jsme hradu k uvaření večeře a jako místo k přespání pod širým nebem (střechy tu nejsou již dlouho).

Nazítří 31. srpna jsme se pokusili neúspěšně přebrodit Berounku přes brod pod hradem. Jak se ukázalo byl to brod pro jezdce na koni… Údolím jsme se vrátili k mostu a pokračovali podél Berounky po červené směrem na hrad Křivoklát. Ten se naskytnul našim pohledům až v odpoledni před sedmnáctou hodinou. Stihli jsme tak akorát poslední prohlídku a šupaj hledat místo na spaní.

Neblahé informace ohledně počasí byli pravdivé, a tak jsme již kolem čtvrté hodiny raní šli promočení (pouze někteří) na vlak. Ten Nás dovezl až na Karlštej poslední bod naší cesty. Zde jsme byli z turistů, jak se zdálo, první. Museli jsme ještě čekat než hrad otevřou. Naneštěstí první prohlídka hradu v českém jazyce byla až po desáté hodině. Nu čož, nakoupit suvenýry, nadělat fotky, prolézt hradby a šmahem na vlak směr domů.

Tlampač

- 27.08.2013, 39. oddíl R&R

Registrační kalkulačka

Sponzoři »