Jak jsme betlémským plamenem potěšili spoluobčany

Zatímco jsme před pěti dny, tedy 18. prosince 2021, dopravili plamínek z izraelské kotliny do našeho malebného města s rozšířenou působností Lanškroun (MsRPL), den před Štědrým dnem se konečně naše úsilí střežit plamen dnem i nocí, dolévat lampový olej a volit vhodnou velikost knotu trpělivým točením páčkou pro i proti směru hodinových ručiček, zhmotnilo. Vzhůru na radnici!

Ve vestibulu jsme si ze stolků, židlí a vánoční dekorace městského úřadu s vlasy andělů vytvořili příjemné stanoviště, které příchozí postřehli už od vchodu. A to díky dominantě celého ležení, kterou tvořila, jak jinak, sympatická rodinka svíček a petrolejek, v nichž hořelo světlo zapálené v Ježíšově rodné jeskyňce. Vyskládajíce kalendáříky a záložky s motivem Betlémského světla, jsme se špejlí určenou na podpal natěšeně a s reprezentativním vzezřením vyčkávali první lidi dobré vůle. Za tři hodiny jich nakonec s koupenými lampičkami i podomácku upravenými sklenicemi došlo přes čtyřicet, čímž jsme zcela nepochybně prolomili rekordy z let minulých.

Mezitím druhá skautská skupinka vyrazila do krutého mrazu s cnostným cílem potěšit vzácným vánočním plamenem naše oldskauty. Vybaveni seznamem adres našich starších bratrů a sester, mapou, skautskými péefky a v dnešní době také nutným respirátorem jsme směle vykročili na trasu po zledovatělém Lanškrouně. Vykouzlili jsme úsměv na tváři asi šesti oldskautům, což nás zahřálo u srdíčka. A potěšilo nás také to, že náhodní kolemjdoucí i popeláři poznávali, že v prokřehlých rukách neseme uvnitř petrolejových lamp Betlémské světlo.

Tímto byla naše mise 23. prosince splněna. Nutno ale dodat, že plamínek z izraelské kotliny prozáří nejen štědrovečerní tabule našich spoluobčanů z MsRPL a okolí, ale také místní kostel svatého Václava na Štědrý den. Je tedy zřejmou věcí, že všechny svíčky na dětskou mši svatou a půlnoční budou hořet Betlémským světlem a vytvářet tak v dnešní době důležitý pocit sounáležitosti.

VS

Veronika - 23.12.2021, 31. oddíl skautů