Memoriál Břéti Hampla 2015

Jako již řadu minulých let, tak i letos se naše středisko zúčastnilo závodu Memoriálu Břéti Hampla v České Třebové. Nyní již 24. ročník se uskutečnil v sobotu 7.2. a naše středisko v něm zastupovaly 2 závodící skupiny skautů z 31. oddílu Jestřábů (Honzík, Vojta, Béďa a Fíla, Martin, Honzík) a jedna skupina skautek z 37. oddílu Vlaštovek (Monča, Bára, Terka + náhradník Maruška).

Je již tradicí našich skautů vyfotit se cestou na Floriánovu chatu (základna závodu) u nápisu předků na stěně místní hospody a na protilehlém hřbitově s památnými keři, a tak jsme tyto zastávky nevynechali ani letos. Jako první na zasněženou trať vyrážely v půl desáté družinky světlušek a skautek. Na startu je jako každoročně čekala odbavovací kontrola a šifra s oznámením místa prvního stanoviště. Naše skautky byly ovšem připravené, s šifrou se zdárně popraly a s elánem vyrazily na trať. Po hodině přišli na řadu skauti. I když měli naši kluci elán také, s připraveností to bylo již trochu horší, a tak si postupně obě družinky po deseti minutách snažení nechaly šifru přeložit.

Po tomto úkolu museli závodníci projít stanovišti, kde prokázali s větším či menším úspěchem znalosti v disciplínách jako jsou: vázání uzlů, rozdělávání ohně, vaření vajec, zdravověda, třídění odpadu, mapové značky a další. Protože jsme my – vedoucí – hlídali na chatě zázemí a porce výtečného guláše pro naše závodníky, nejsou tato stanoviště zdokumentována. Jako poslední disciplína byla lanová lávka. Tu naši skauti i skautky zvládli na jedničku.

Po sečtení všech bodů následovalo vyhlášení výsledků. Po dramatickém čekání se naše holky umístily na krásném druhém místě a domů si každá odvezla mimo jiné také sněhovou lopatu. Nutno dodat, že pro splnění závodu bylo nutné trať projít se všemi stanovišti do daného limitu 163 minut. Protože jedna skupinka našich skautů po cestě zabloudila, nestihli kluci projít všechna stanoviště a tak byli Honzík, Béďa a Vojta diskvalifikovaní. Díky veselé povaze tento fakt přijali s humorem – „hlavně když se můžeme vyválet ve sněhu“. Druhá družinka už byla úspěšnější. Fíla, Martin a Honzík skončili třetí a domů si jejich skupinka odvezla boby.

Kvůli dlouhému vyhlašování výsledků se náš odjezd z České Třebové posunul ze 16. na 17. hodinu. Nicméně, tento vlak nám před nosem ujel taky, a tak jsme si dlouhou chvíli zkrátili indiánskou hrou před drážní budovou.

Dave

Tom - 7.02.2015, 31. oddíl skautů