Vedoucí oddílů získali poznatky a okoštovali prameny

Čtyřčlenná banda čítající vedení 31. a 37. oddílu (za prvně zmíněný Tlampač, za druhý Maruška, Anička a Verča) se v pátek 31. března 2023 vydala na strastiplnou cestu po železniční trati. Odcestovala do nejzápadnějšího regionu naší země, konkrétně do Františkových Lázních, aby se zúčastnila skautské víkendové akce HelpDesk 2023.

Šlo o celostátní setkání týmů střediskových, okresních a krajských rad, jehož cílem bylo získat nové poznatky pro vedení skautských středisek a oddílů, sdílet své zkušenosti s lidmi se stejnými funkcemi v Junáku nebo diskutovat o Strategii 2030, tedy dlouhodobém plánu organizace. Ostatně na HelpDesk přijela i část výkonné rady, včetně starosty Junáka, a náčelnictva.

V sobotu a neděli jsme měli spolu s dalšími asi dvěma stovkami účastníků možnost navštívit spoustu seminářů. Získali jsme například tipy pro to, jak ve svých střediscích pracovat s rovery a rangers, jak připravovat skautské akce, aby byly udržitelné, nebo jak podporovat duchovní výchovu. Řešili jsme i to, k jakému společenskému dění by se Junák vyjadřovat měl a k jakému už ne.

Vzdělávací a intelektuálně náročnější program zpestřili organizátoři nejrůznějšími aktivitami. Vzhledem k tomu, že naše skupinka z Lanškrouna přijela do Františkových Lázní poprvé v životě (a možná i naposledy), vyrazili jsme na takzvanou „Tour de Pramen“. S hrníčky jsme obešli asi osm pramenů z celkových dvaceti čtyř. Tlampač si domů dokonce dovezl asi dvoulitrový vzorek z pramene František, který je nejslavnější.

V neděli (2. dubna) jsme bohužel kvůli dlouhé cestě domů nestihli celý program, ale i tak jsme zvládli vstát na 7. hodinu na mši svatou a ještě na semináři načerpat nové zkušenosti a poznatky, které se budeme snažit zúročit v našich oddílech a středisku.

Za účastníky Veronika

Veronika - 2.04.2023, 31. oddíl skautů