Skauti na Lanškrounské Kopě 2023

S prvním zářijovým víkendem se v Lanškrouně setkávají občané z města i okolí, aby nechyběli u největší kulturní akce v regionu. Po pár letech absence jsme se rozhodli 54. ročníku akce zúčastnit z pozice pořadatele jedné z doprovodných aktivit.

V sobotním dopoledni jsme na náměstí Aloise Jiráska společnými silami postavili skromné skautské náměstíčko v podobě teepee, podsadového stanu, zázemí a čtyř stanovišť. Ve 12 hodin to celé začalo.

Děti si na startu od oldskautů vyzvedly soutěžní kartičky. Jejich cílem bylo vyzkoušet si jednotlivé disciplíny a u každé z nich prokázat odvahu a snahu, za to obdržely razítko. Po projití stanovišť na ně již čekaly diplomy, drobné překvapení a něco sladkého na zub. Zájemcům jsme předali náborové materiály a pozvánku na Den otevřených dveří a Drakiádu.

Děti si vyzkoušely své motorické dovednosti při zdolávání překážkové dráhy s míčkem na lžíci, mušku při střelbě z dětské kuše a flusačky do terčů, fyzičku při útěku od stromu, k němuž byla připevněna guma se sedákem a paměť při Setonově hře (Kimovka s obrázkem).

Některé z aktivit si vyzkoušeli i dospělí. Aby svou neteř namotivovala k vyzkoušení aktivity s útěkem od stromu, rozhodla se její teta prvně sama do sedáku navléci a během chvíle stanovila již nepřekonaný rekord dráhy. Myslím, že zrovna na tento moment plný emocí a zápolení spousta z nás bude vzpomínat.

Za celé odpoledne program navštívilo bezmála 200 účastníků zapálených pro věc. Většině účastníků jsme vykouzlili úsměv na tváři a odcházeli spokojení, někteří i namotivováni skauting vyzkoušet. Proto akci hodnotím jako zdařilou a do budoucna bych byl rád, aby se naše středisko opět na Kopě objevilo a oživilo několikaletou tradici.

Program se neobešel bez spolupráce skautů a skautek z celého střediska, jimž patří velké poděkování, stejně jako jejich rodičům, kteří pomáhali se stavbou i bouráním.

Dále bych rád poděkoval všem organizacím a lidem, kteří se o hladký průběh či propagaci zasloužili – základní škole A. Jiráska, Římskokatolické farnosti, místnímu Sboru dobrovolných hasičů, Domu dětí a mládeže, papírnictví – panu Dománkovi, Městské policii a samozřejmě i našemu Městu a úředníkům.

Václav Janouch – Starosta,
garant akce

Starosta - 9.09.2023, 1. oddíl chlapecký

Prospektoři 2024