7. a 9. místo. Naše družiny obstály v celostátní konkurenci

Když na konci května zvítězily v krajském kole Závodu vlčat a světlušek za kategorii vlčat Zelená šestka Rysčata (33. smečka) a za kategorii světlušek Jiřičky (37. dívčí oddíl), měli jsme obří důvod k radosti. Poprvé v historii totiž postoupily do celostátního kola dvě družiny ze střediska Zubr a Dikobraz současně. Stalo se tak zřejmým, že o zářijovém víkendu 16. až 18. bude mít Lanškroun v Benešově u Prahy opravdu početné zastoupení.

Tak se také událo. V pátek 16. září 2022 po náročných přípravách, učení se, vyrábění kostýmů, plnění zadaných úkolů či dopisování se spřátelenou družinou (Jiřičkám a Rysčatům byly přiděleny hlídky ze Zlínského kraje), se do středočeského města sjelo 28 hlídek se svými vedoucími. Přespávali jsme na místní základní škole, kde jsme byli ubytováni po třídách s partnerskou družinkou.

Celostátní kolo Závodu vlčat a světlušek neslo námět, chcete-li symbolický rámec „Záchranná výprava v říši fantastické čarofauny“ inspirovaný Fantastickými zvířaty, tedy světem Harryho Pottera. Hlídky měly v rámci závodů a plnění disciplín pomoci kouzelníku Mloku Scamanderovi zachránit kouzelného nosoroha, kterého Ministerstvo kouzel přikázalo zabít.

Samotné závody pak odstartovaly v sobotu dopoledne za chladného a deštivého počasí v Konopišťském parku nedaleko stejnojmenného zámku, hlavního sídla posledního rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie Chotkové.

Zatímco Rysčata vyrazila na trasu plnou kouzelníků a čarodějek hned dopoledne, na Jiřičky nejprve čekal doprovodný program, jako jsou vysoké lanové aktivity či výroba lapače snů. Připravená byla také komentovaná prohlídka zámku Konopiště nebo výroba svíček ze včelího vosku.

Na jednotlivých závodních stanovištích pak družiny poměřily síly v disciplínách, jako jsou dopravní předpisy, první pomoc, kuchařská dovednost, znalost významných skautských osobností, logické myšlení, šetrné chování, fyzická zdatnost, řešení problémových situací nebo vyhledávání informací.

Večer se všech osmadvacet družin vrátilo do benešovské základky, po večeři se účastníci mohli například podívat na film Fantastická zvířata nebo zahrát deskovky. Avšak ani vedoucí soutěžících družinek nepřišli zkrátka. Organizátoři pro ně připravili čajovnu nebo hodinu jógy.

Další den dopoledne se družiny setkaly s nosorohem a zachránily ho, navíc se dozvěděly konečné výsledky jejich snažení. Jiřičky se v dívčí kategorii umístily na devátém místě, Zelená šestka vybojovala sedmé místo. Moc gratulujeme! Mezi světluškami se nejlépe umístila družina Vakoveverek z kraje Vysočina, vlčatům dominovala hlídka Skokani černí z kraje Praha. Kompletní výsledky si můžete stáhnout zde. Kromě diplomu dostaly družiny na památku například nášivky na kroj speciálně vyrobené pro ZVaS či plyšáka nosoroha.

Tady můžete zhlédnout reportáž České televize.

Veronika Skalická

Veronika - 18.09.2022, 33. smečka vlčat

Sponzoři »