Hvězdný tábor s Malým princem

V neděli 19. 7. dojel 37. dívčí oddíl čítající 13 světlušek, 11 skautek a vedoucí na tábořiště k Ruprechticím. Těšili jsme se, že získáme nové zkušenosti a užijeme si spoustu legrace. Navíc nás lákala krásná příroda, protože jsme tábořili v CHKO Broumovsko. V té oblasti žijí stáda muflonů, žádné jsme ale bohužel nespatřili, pouze jejich kosti. Co jsme ale viděli až moc často, bylo spousta hmyzu – hlavně obrovských lesních mravenců. A světlušky rády trávily volný čas u nedaleké studánky, kde pozorovaly žáby všech velikostí. Dokonce jsme pro tyto obojživelníky upravili písničku oblíbenou v našem oddíle.

Počasí nám celkem přálo, pršelo pouze dvakrát. Drtivou většinu tábora svítilo sluníčko. Nicméně výkyvy teplot nebyly nejmenší, proto si téměř každý prošel během tábora kašlem, rýmou či bolestí v krku. Všechny zdravotní neduhy jsme ale překonali. Chladnější noci ale neodradily přepady – jednou nás přišli pozdravit hoši z tábořiště za zatáčkou na louce, podruhé jakýsi Skauťáci Rakeťáci, jejichž totožnost nám není dodnes známa. Ani jednoho přepadu si hlídky, dá se říci, nevšimly. Přepadávající se naštěstí zmohli pouze na vyvěšení čehosi na stožár.

Letos jsme měli oproti jiným rokům netradiční celotáborovou hru – měli jsme totiž dvě – příběhovou a soutěžní. Příběhová byla na motivy knihy Malý princ. Společně jsme bojovali proti byznysmenovi, který si přivlastňoval hvězdy tím, že je počítal. Dívka Kasiopea mu v dobré víře, že se změní, prozradila, že to nejcennější nejsou peníze, ale mládí ducha. Byznysmen se nezměnil, místo toho začal počítat mládí. Komu spočítal mládí, ten zestárl. Kasiopea nás sice varovala, ale už bylo pozdě. Tak jsme se stali ze dne na den babičkami. Všichni jsme spojili síly, abychom přemohli byznysmena a získali zpět mládí, které ukryl do truhly. To by se nám ale nepodařilo bez pomoci lišky a dalších milých bytostí. A u závěrečného táborového ohně nás navštívil sám Malý princ, který nám předal poselství.

Příběh ukradeného mládí se vinul celým táborem, stejně jako soutěžní celotáborová hra. Na ni už jsme byli rozděleni do týmů. Ujala se nás Vesmírná cestovní agentura, která nás vozila po hvězdách. Každá hvězda byla něčím specifická a týmy usilovaly o její zisk. Další náplň táborových dní byla stejně zajímavá. Konaly se sportovní turnaje, světlušky i skautky se mohly zapisovat do nejrůznějších workshopů (vyřezávání, gladiator race, sběr bylin, sledování pobytových znamení zvěře apod.). Světlušky čekalo několik večerních šou v rozpacích, kterou, stejně jako loni, moderovala Barbara. Skautky zase navštěvovaly čajovnu u rakety a povídaly si o všem možném… Oblíbeným tématem ke konverzaci se stali ministranti tábořící kousek od nás. Dále jsme neopomněli ani na oblíbenou Party Hard Fire s tombolou, pobyt v lázních…

Letos jsme mohli na výpravu pouze do přírody. Světlušky navštívily nedalekou rozhlednu Ruprechtický Špičák, odkud se jim naskytl překrásný výhled třeba na Krkonoše, Orlické hory i na polskou krajinu. Všeho všudy jsme si do Polska na pár sekund zašli, kousek od rozhledny se totiž nachází státní hranice. Skautky na dvoudenní výpravu vyrazily na Broumovské stěny. Do Lanškrouna všichni v pořádku dojeli v sobotu 1. 8.

Tábor jsme si moc užili, i za ztížených podmínek kvůli epidemii koronaviru. Díky si zaslouží všichni, skautské vedoucí i milé osůbky zajišťující technické zázemí – bez zásobovačů ani kuchařek by se tábor neuskutečnil. Díky patří všem, kteří přiložili ruku k dílu a podíleli se na přípravě krásných dvou týdnů. Tábor utekl jako voda a my už s napětím očekáváme červenec 2021.

Veronika Skalická

Všechny fotografie naleznete zde