DOSILASO

V pátek 17. února proběhl v tradičním zimním termínu 21. ročník soutěže tramposkautských zpěvů DOSILASO 2023,  jehož organizátory byli skauti lanškrounského střediska Zubr a Dikobraz. Po počátečních ročnících v klubovnách v Pamově vile a éře na lanškrounském zámku se letos již pojedenácté  soutěžilo ve velké centrální Dvoraně slávy našich současných kluboven (Na Větru 1133).

V kategorii Unisono zvítězil po odvážném výkonu Číl (Jan Šebrle)  s písní Tři kříže.

V kategorii Bisono zvítězilo suverénním výkonem duo  Sestry Kráčmarovy (Terezka a Lucka) s písněmi Teče voda, teče a Kdyby byl Bavorov.  Druhé místo obsadily Emmča a Včelda (Emma Pešková a Marie Hajnovičová) a třetí Lamy (Eliška Tenenková a Markéta Toncrová).

V kategorii Sbor tentokrát soutěžilo devět týmů, z toho pět dívčích, dva  chlapecké a dva smíšené. Zvýšená účast chlapců potěšila všechny diváky (v minulosti tomu tak často nebylo) a porota ve složení Miloš Sobek, Anička Bednářová a Robert Vranka  měla nelehkou úlohu posoudit často obtížně srovnatelné výkony, zvláště když byl mezi jednotlivými sbory věkový rozdíl. Nakonec porota udělila čtyři zvláštní ceny za umělecký dojem a vlastní srovnání sborů pak dopadlo takto:

Zvítězily malé Jiřičky, na druhém místě skončily o poznání větší Medúzky a na třetím místě se umístily Sýkorky.

Zvláštní cenu poroty obdržely Berušky (za snahu) a Ostříži a Sedmikrásky (za vlastní tvorbu a spojení zdánlivě nespojitelného). Z jednotlivců pak obdrželi cenu poroty Adéla Šemberová (za dokonale rytmickou hru na ukulele) a Václav Janouch (za leadership v písni Maruška).Všichni účastníci soutěže byli odměněni nejen potleskem, ale také sladkou pozorností a upomínkovým listem, vítězové pak obdrželi symbolické ceny a diplomy. Děkujeme porotě za fundované a nestranné hodnocení soutěže a děkujeme městu Lanškroun za trvalou podporu této tradiční akce. Na slyšenou v roce 2024!

Za pořádající středisko Zubr a Dikobraz

Jan Střecha