Tábor na Olympu

Tábor 37. Oddílu z pohledu skautek

Sobota, 2. Července 2016

Skautky se vydaly za dobrodružstvím v 7:00 od klubovny. Po hodinové cestě na kolech byly na místě, kde je čekal velký úkol – připravit spaní sobě, vedoucím a světluškám. Jednalo se o podsadové stany a několik zubříků. „Bylo to VELMI, Velmi, velmi náročné.“ (K.M.) Neskonalý dík patří našim pomocníkům – Zdeňku Gregorovi, panu Indrovi a milému Vojtovi Drápalovi (z jehož služeb jsme se mohly těšit i po celý následující týden). „Odpoledne přijely zavazadla a světlušky.“ (K.M.) Světlušky vyrazily ve 14:00 od klubovny rovněž na kolech a díky společnému vynaložení úsilí všech zúčastněných se po svém příjezdu měly rovnou kde ubytovat.

Neděle, 3. Července 2016

Kromě mše ve stísněných podmínkách petrovického kostela, táborových staveb a zahajovacího táboráku měly děti konečně možnost dozvědět se téma celotáborové hry. „Šly jsme na sněm na OLYMP. A náš cíl je získat místo hrdiny na Olympu. Dostaly jsme lístečky a svíčkou jsme zjistily, co jsme za město a s kým jsme ve družstvu.“ (M.S.)

Pondělí, 4. Července 2016

Další den měla města za úkol vymyslet si styl svých hábitů a zkomponovat své hymny, popřípadě pokřiky. Děti obdržely pasy a navštívily první město na své pouti Řeckem – Athény.

Úterý, 5. Července 2016

Hned z rána bohové otestovali hrdinství poutníků v městě Sparta. „Dneska byl hrozný budíček. Bouchaly do ešusů. Rozcvička byla v tričku a kraťasech, ale než jsem vylezla ze spacáku, tak už rozcvička začala.“ (K.M.)

Středa, 6. Července 2016

Večer nás zastihla vzácná návštěva – krásná Euridika se svým milým Orfeem, který však záhy kamsi odspěchal a ponechal nám v táboře svoji družku v pláči. Jednotlivá města se proto utkala v báječné estrádě o co nejlepší rozveselení Euridiky.

Čtvrtek, 7. Července 2016

Holky si mimo jiné tábornické dovednosti vyzkoušely i vaření. „Vařily jsme na ohni z různých bylinek čaj. Pak jsme zjišťovaly účinky bylinek.“ (K.R.)

Pátek, 8. Července 2016

Na pořadu byl výlet do bazénu v České Třebové. Tříhodinové koupání spolu s cestováním v úmorném vedru všechny naprosto vyčerpalo. „V táboře byla skvělá večeře – bulgurské palačinky.“ (K.R.) (Pozn. red.: Autorka myslela „bulgurové placičky.“) Tímto bychom chtěly poděkovat Marušce Minářové, která je pro nás s láskou a obětavostí připravila, statečně čelíc vzdornému prskajícímu oleji.

Sobota, 9. Července 2016

Z úcty k táborovým tradicím jsme se během dopoledne činily a postupně obvěšely stromy v březovém háječku čistým voňavým prádlem. „Když jsme ale čekaly frontu na oběd, přijel posel se vzkazem, že nejvyšší Bůh Zeus uspořádal olympijské hry. Po poledňáku hry začaly ,slavnostním průvodem´ a někteří donesli oběť bohům… Různě jsme chodily po stanovištích a plnily většinou individuální úkoly… Při nástupu bylo vyhlášení. Aby nikdo neodešel s prázdnou, každý dostal ,peníze´ podle výkonu. Po kapličce v jídelně byly provozovány různé stánky – masáže, účesy, jídlo, věštba, obličejová maska, vodní lázeň, krémy,… Za peníze jsme si mohly dovolit požadovanou službu.“ (M.S.)

Neděle, 10. Července 2016

V tento den města svedla jednu z nejslavnějších bitev všech dob. „Po přečtení pravidel začalo dobývání Tróje. My jsme se snažily ,zničit´ jejich tři věže a dostat do Tróje 5 pochodní. My i oni jsme stříleli koulemi, někteří si to docela užívali… Skoro jsme vyhrály, ale těsně před donáškou poslední pochodně skončila hra.“ (M.S.) Trója obstála.

Pondělí, 11. Července 2016

Skautky odcestovaly po obdržení příslušných dopisů na dvoudenní výpravu do Bradavic. Světlušky se vydaly na Lanšperk. Obě expedice přes velmi nepříjemné horko a žár úspěšně dospěly do svého cíle.

Úterý, 12. Července 2016

O půlnoci skautky nocující v blízkosti chlapeckého tábora třicátých oddílů neohroženě vyrazily na přepad. „Zahučely jsme do obilí, ale už jsme věděly, že o nás ví. Kutil totiž vykřikoval: ,Jako by nás snad někdo sledoval!´“ (B.Ř.) „Vlezly jsme do jídelního stanu a lehly si do rohu za várnici. Najednou se ,rozsvítilo´ a ozval se hlas: ,Tak tady bych nespal.´“ (M.S.) „Obešly jsme tedy tábor a šly vysokou trávou za táborem. Kája při tom spadla do příkopu, takže byla celá mokrá.“ (K.R.)

Středa, 13. Července 2016

Den se nesl především v duchu přípravy na slib. „Ohníčky jim stačily milionkrát spadnout a pak maskovaly tůčko plné hlíny. Tu zelenou hroudu uprostřed cesty byste prostě netipli na staré tůčko.“ (M.S.) Světlušky se mezi tím věnovaly o něco elegantnějším záležitostem. Vybíraly MISS tábornici 2016. Královnou tábora se stala Rita Smoláková.

Čtvrtek, 14. Července 2016

Z vůle nepřestávajícího deště musel být slib naplánovaný na středu odložen na další den. „Slibovalo 13 světlušek a 3 skautky. Já jsem zapalovala oheň jižní. Jelikož

ohniště se dřevem bylo připraveno již včera a dnes udatně lilo, vůbec to Barče nechtělo chytnout. Byla to docela pohroma, ale nakonec se vše zvládlo!“ (M.S.)

Pátek, 15. Července 2016

Celotáborová hra vyvrcholila závěrečným nástupem a vyhodnocením. Večer u závěrečného ohně jsme zvolily i MISS tábornici v kategorii skautek. Stala se jí Barča Poláková.

Sobota, 16. Července 2016

„Dobalily jsme věci, nasnídaly se a čekaly, až odjedou všichni kromě nás. Ležely jsme na roštech našich postelí a odpočívaly, dokud nás Štěpánka nevyzvala k tomu, že vyrážíme. Jely jsme přes Jakubovice. Sbohem tábore!“ (B.Ř.)

Citace z táborových deníků byly použity s laskavým souhlasem jejich něžných majitelek (Kristýnky Maiové, Marušky Skalické, Barči Říhové a Kačky Reslerové).

- 14.07.2016, 37. oddíl dívčí