Tábor Kopretinová louka 2013 (1. oddíl dívčí)

Letošní tábor 1. dívčího oddílu probíhal na Kopretinové louce u Tatenice společně s 2. oddílem moravskotřebovských skautů od neděle 30. června do soboty 13. července.

I když nám počasí v neděli ráno moc nepřálo, přeci jen jsme neohroženě nasedly na kola a od kluboven vyrazily směr tábořiště. Na tábořišti se provedly poslední úpravy nezbytné pro čtrnáctidenní život na táboře a mohlo se začít se seznamování mezi dívčím a chlapeckým oddílem. Tábora se účastnilo 13 světlušek, 11 skautů, 7 skautek a 13 vedoucích, proto z počátku bylo trošku obtížné si všechna jména zapamatovat, ale po pár dnech s tím už nikdo problém neměl.

Letošní středověká celotáborová hra nesla jméno „Ať žije král!“. Čtyři družiny odvážných skautů, skautek a světlušek, každá představující jiný rod, se snažily svrhnout z trůnu zlého krále, který předešlého hodného krále zabil a sám se dosadil na jeho místo. Každý rod si vyrobil svůj erb a prapor a vydal se na strastiplnou cestu za mírem a spokojeným království. Cestou narazili na poklad z legendy o krutém lapkovi, opatřili si zásoby na zimu v podobě kanců, zúčastnili se rytířského turnaje v hlavním městě, setkali se s mocným čarodějem Ohněm, sháněli stavební povolení a poté budovali svá města, kulturně se vyžili i čelili před soudem obviněním od ostatních rodů. Jednoho dne království napadl mor, a proto se museli skautky a skauti evakuovat z tábora a usídlit se na noc v klášteře v Krasíkově. Dále postupovali podle rad, co nacházeli na cestě a našli tajnou ingredienci i posvátný oheň. Jen díky tomu mohli uvařit lektvar, který od moru všechny vyléčil, a vrátit se do hlavního města království, kde vyléčili i všechny ostatní.

Nakonec, když rody byly připraveny, se strhla taktická bitva a král byl z trůnu svržen především zásluhou Kovářů (kteří vyhráli v bodování celotáborové hry). Ruku k dílu ale samozřejmě přiložili i Pekaři, Rolníci a Truhláři, bez kterých by Kováři nikdy neuspěli.

Kromě celotáborové hry bylo na programu taky spoustu jiných věcí. Naučili jsme se nové sportovní aktivity, ale také jsme se snažili ukázat své dovednosti ve sportovních hrách již osvědčených (například při tradičním ringoturnaji nebo tatrbalu), kromě placek na stan jsem si vyrobili i spoustu jiných věcí (například stojánek na naušnice nebo na tužky, záložky do knížky,..), přiučili se něco o lanových aktivitách, počasí nebo hvězdách, podnikli přes padesát kilometrů dlouhý cyklovýlet, při kterém si ještě mnozí stihli ve Svojanově ulovit bobříka plavce, snažili jsme se dobýt Takešiho hrad, měřili jsme své schopnosti v táborové olympiádě. Dokonce když nad Kopretinovou loukou spadlo letadlo, skauti a skautky nezaváhali a prokázali své znalosti první pomoci. Několikrát jsem se společně večer sešli s kytarou a prozpívali celý večer. Skauti a skautky se zúčastnili orientačního běhu a světlušky zkoumali život organismů v Hraničním potoce.

Snad díky výjimečně krásnému počasí, pěknému tábořišti a skvělé přátelské atmosféře se tábor vydařil tak, jak měl, a všichni odjížděli domů s pocitem krásně prožitých dvou týdnů a plni dobrých vzpomínek.

Velké díky patří vedoucím za organizaci a účastníkům za báječnou atmosféru a pozitivní přístup, ale i maminkám za všechny buchty, koláče, marmelády a melouny a všem, co nám pomohli tábor postavit na předtáborové brigádě.

Jája - 30.06.2013, 1. oddíl dívčí